Пошук
  • ЛСПУ

Лист Президента ГО "ЛСПУ" до Міністра соціальної політики України

Громадська організація

Ліга соціальних працівників України

04070, Україна, м. Київ, вул. Фролівська, 1/6, тел. (044) 238 65 20 E-mail:lswu@ukr.net

Від 01.03.2021 р.

Шановна пані Міністр!


Звертаюся до Вас за дорученням членів Громадської організації «Ліга соціальних працівників України», Президентом якої я є. ГО «ЛСПУ» має розгалужену мережу осередків: обласних, міських, районних, сільських, яких сьогодні в Україні 27. Членами організації є соціальні працівники, психологи, освітяни, медики, представники органів внутрішніх справ, громадських організацій тощо. Кількість членів організації в Україні близько 1000 осіб. Переважна більшість з них це працівники Центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

До мене особисто та до виконавчої дирекції надійшли звернення від членів регіональних осередків щодо низки нагальних питань, які потребують термінового вирішення та Вашого особистого втручання.

При прийнятті Закону України «Про соціальні послуги» були внесені зміни до Закону України «Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю», відповідно до яких (ст.17.) здійснення соціальної роботи та надання соціальних послуг різним категоріям населення було покладено на Республіканський Автономної Республіки Крим, обласні, Київський та Севастопольський міський, районні, міські, районні у містах, селищні та сільські центри соціальних служб. Також Законом було передбачено зміну назви Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді у всіх відмінках і числах на назву Центри соціальних служб. Внесення змін передбачало, що центри соціальних служб автоматично ставали правонаступниками Центрів соціальних служб для сім“ї, дітей та молоді. Також Законом передбачено введення посади соціального менеджера та його повноваження.

Міністерству соціальної політики України необхідно було привести нормативно-правові акти у відповідність до вимог Закону, забезпечивши набрання ними чинності одночасно з введенням в дію Закону «Про соціальні послуги» з 1 січня 2020 року.

Але, лише тільки першого червня 2020 року була прийнята Постанова КМУ № 479, якою затверджено Типове положення про Республіканський Автономної Республіки Крим, обласні, Київський та Севастопольський міські центри соціальних служб та Типове положення про районні, міські, районні у містах, селищні та сільські центри соціальних служб. Вищезазначеною постановою було рекомендовано органам місцевого самоврядування та органам місцевої влади створити відповідні центри соціальних служб шляхом реорганізації центрів соціальних служб для сім’ї , дітей та молоді. З великим запізненням, через чотири місяці після затвердження Типових положень 22.09.2020 року наказом Мінсоцполітики було затверджено примірну структуру та нормативи Республіканського Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міського центрів соціальних служб.

Через півроку після затвердження Типових положень, Міністерство своїм наказом від 26.01.2021 року № 29, врешті-решт затвердило примірний штатний норматив чисельності працівників районних, міських, районних у містах, селищних та сільських центрів соціальних служб. До цього часу не унормовані питання умов оплати праці та розміри посадових окладів, ставок заробітної плати працівників Центрів соціальних служб відповідно до Єдиної тарифної сітки (Постанова КМУ від 30.08.2012 року № 1298, Наказ Мінсоцполітики від 15.05.2015 року № 526). Крім того, актуальним є питання встановлення тарифних розрядів для таких працівників регіональних центрів, як методист, психолог, соціальний менеджер (ця професія взагалі відсутня в Класифікаторі професій).

Шановна пані Міністр! Хочемо наголосити, що чинна нормативно-правова база щодо діяльності центрів соціальних служб для сім’ї , дітей та молоді напрацьовувалася десятиліттями і вона є чинною і на сьогоднішній день. Є нагальна потреба негайно внести відповідні зміни до багатьох з них і це дасть можливість надалі розвивати систему центрів соціальних служб і унормувати наступні питання:

  • умови оплати праці працівників центрів соціальних служб;

  • повноваження регіональних центрів соціальних служб щодо координації та організаційно-правового забезпечення діяльності закладів соціальної підтримки сімей, дітей та молоді;

  • збереження районного рівня центрів соціальних служб (для організації надання спеціалізованих послуг);

  • приведення державних соціальних стандартів у відповідність до діючого законодавства про соціальні послуги (стандарти опираються на організаційні та функціональні стандарти, які втратили чинність);

  • організації та здійснення підвищення професійної підготовки працівників соціальних служб;

  • порядку взаємодії центрів соціальних служб;

  • професійного захисту та особистої безпеки працівників центрів соціальних служб та інші.

Таке зволікання з приведенням у відповідність нормативно – правових актів, в ході завершення адміністративної реформи при ліквідації та створенні нових районів, призвело до того, що не було забезпечено передачу правонаступництва та фінансування (Бюджетний Кодекс, ст. 91). районних центрів соціальних служб. На сьогодні в Україні в рамках завершення реформи децентралізації ми втратили вже близько 400 районних центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, це означає, що близько чотирьох тисяч осіб втратили роботу. Залишається не зрозумілою перспектива функціонування регіональних центрів. При такій ситуації не дивним виглядає те, що в новоутворених територіальних громадах немає кому надавати соціальні послуги, в першу чергу сім’ям з дітьми.

Шановна Пані Міністр, просимо Вас вжити термінових заходів щодо приведення нормативно-правової бази з розвитку системи Центрів соціальних служб у відповідність до Закону України «Про соціальні послуги», Закону України «Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю» шляхом розробки окремого плану нормативно-правової роботи щодо діяльності Центрів соціальних служб на 2021 рік, посилити кадровий потенціал відповідного підрозділу, який опікується забезпеченням їх діяльності, як на рівні розробки політики так і її реалізації.

З повагою.

Президент ГО « Ліга соціальних працівників України»

Толстоухова С.В.


Letter_Ministr
.doc
Download DOC • 26KB

2 перегляд0 коментар